Muče vas tamni podočnjaci? Izgledate umorno i iscrpljeno? LifPress magazin je tu da vam pomogne.

Tamni podočnjaci uglavnom nastaju zbog genetike. Ljudi koji su rođeni sa tanjom kožom, kod njih se vene mogu pokazati kao tamni podočnjaci. Pored genetike glavni razlozi za tamne podočnjake su premor, nesanica i stres. A mogu ih prouzrokovati i problemi sa sinusima , trudnoća i nedostatak hranjivih nutrijenata u organizmu. Bilo kako bilo mi vam donosimo nekoliko prirodnih lekova uz pomoć koji ćete rešiti problem podočnjaka.

Podočnjaci, kad se crni ispod očiju

Gotovo da nema osobe koja u ogledalu nikad nije ugledala lice s crnim podočnjacima. Crni prstenovi ispod očiju obično su prolazno stanje oko koga ne treba previše brinuti.

Verovatno će vas iznenaditi činjenica da premor nije uzrok crno prbojenih podočnjaka. Glavni uzrok ove, pre svega estetski neprijatne pojave je nazalna kongestija, odnosno zapušen nos. Kada je nos zapušen, površinske vene koje odvode krv iz predela očiju prema nosu postaju proširene, i provide se kroz kožu kao tamno prebojena i nejasno ograničena polja.

Drugi uzrok tamnih podočnjaka je oticanje kapaka tokom spavanja. Ukoliko spavate potrbuške, pod silom zemljine gravitacija u rastresitom tkivu kapaka će se nakupiti veća količina krvi (venska staza), formirajući otok koji baca karakterističnu senku na podočnjake. Tamna prebojenost kože u ovom predelu može biti i uzrok kožnih oboljenja, kao što je atopički ekcem. Često, ova pojava se viđe kod više članova porodice, što upućuje na zaključak da postoji i izvesna nasledna sklonost.

Jedini efikasan način za maskiranje tamnih podočnjaka podrazumeva primenu krema s vitaminima C i K, alfahidroksilne kiseline i kinetine. Najteži oblici leče se kauzalno (eliminacijom uzroka) i izbeljivanjem, obično pomoću lasera.

Kako smanjiti otok podočnjaka

Naduvani podočnjaci mogu biti stanje koje se nasleđuje, posledica nakupljanja vode u organizmu (promene vremena, hormonski status, oboljenja bubrega) ili alergije i dermatitisi, kada je nadutost praćena crvenilom i svrabom.

Naduveni podočnjaci su u najvećem broju slučajeva relativno jednostavan kozmetički problem koji se može umanjiti jednostavnim intervencijama. Možete, na primer, pokušati da spavate na višem uzglavlju, kako bi dejstvom sile teže višak tečnosti napustio područje lica. Ako se otok ne povuče dok ste na nogama, u uspravnom pokušaju, prislonite hladne obloge ili odbačene kesice od čaja na podočnjake tokom nekoliko minuta. Uprkos uveravanjima prijatelja da krema protiv hemoroida čini čuda s natečenim podočnjacima, trudite se da izbegavate nanošenje ovih preparata na osetljivu kožu ispod oka. U suprotnom, očekujte isušivanje i crvenilo.

Ako su otoci ispod očiju uporni i praćeni pojavom otoka i u drugim delovima tela, potražite mišljenje lekara. On će se potruditi da otkloni sumnje u pravilno funkcionisanje bubrega, štitne žlezde i drugih organa ili lekova koji utiču na metabolizam vode u organizmu.

Iza tamnih kolutova oko očiju mogu se kriti brojne bolesti, među kojima je i alergije na mleko i gluten, začepljeni sinusi, ali i hormonalna neravnoteža tokom PMS-a.

 

Osim neprospavanih noći, krivci za natečenost kapaka i tamne kolutove ispod očiju mogu biti zdravstvene tegobe, kao što su, na primer, problemi s bubrezima. Nepravilan rad bubrega uzrokuje zadržavanje tečnosti u telu pa osim kesica ispod očiju, otiču prsti i gležnjevi.

Osim što mogu biti posledica bolesti bubrega, podočnjake mogu izazvati i alergije na hranu. Među najčešćim “krivcima” su intolerancija na laktozu i gluten, ali i alergije na voće i povrće tretirano pesticidima.

Alergije na hranu lako se “zamaskiraju” pa ih je teško otkriti, ali ako tamni podočnjaci ne prolaze, najbolje je da se javite lekaru.

Tokom PMS-a naši hormoni “podivljaju”, što izaziva zadržavanje vode u telu, probleme sa spavanjem i tamne podočnjake. Upravo se zbog toga nedelju dana pre ciklusa preporučuje izbegavanje slanih namirnica i ugljenih hidrata koji zadržavaju vodu. Nasuprot tome, trebalo bi koristiti zeleni čaj koji deluje kao diuretik i podstiče izlučivanje viška tečnosti.

Isto kao što previše vode u telu uzrokuje natečenost, previše alkohola, kafe i cigareta dovodi do dehidratacije i izaziva podočnjake. Organizmu je tada potrebno temeljno čišćenje, kako biste iz njega izbacili sve toksine koji opterećuju jetru i bubrege.

Problemi sa sinusima stvaraju pritisak na vene koje se protežu od očiju prema nosu, te tako povećavaju rizik od nastanka podočnjaka. Preporučuje se da pokušate s inhalacijom kako biste očepili nos i uspostavili pravilnu cirkulaciju.

Kako se rešiti podočnjaka – zauvek

Tamni i izraženi podočnjaci zasigurno su svakoj ženi prava noćna mora. Tamni kolutovi ispod očiju često su simptom alergija, otežanog rada bubrega ili iscrpljenosti organizma, no u nekim slučajevima su jednostavno genetski naslijeđeni. Da bi kvalitetno uklonili ili umanjili svoje podočnjake, morate saznati razlog njihovog nastajanja. Pritom je bitna razlika da li podočnjake imate trajno ili su se nedavno pojavili na vašem licu. Glavni uzroci nastajanja podočnjaka su:

  • loša prehrana: nastajanje podočnjaka često se pripisuje nedostatku vitamina K, B 12 ili antioksidansa u organizmu. Povećan unos soli dovest će do zadržavanja vode i usporavanja cirkulacije, te stvaranja tamnih i otečenih kolutova ispod očiju. Premali unos vode i slaba cirkulacija zbog nedovoljnog kretanja također će pridonijeti natečenosti i izraženoj pigmentaciji.

  • neispavanost, neredovit san, stres i umor: nedostatak sna ili nekvalitetan san umanjuje cirkulaciju te čini kožu oko očiju blijeđom, te će podočnjaci biti vidljiviji i izraženiji. U kombinaciji s prehranom siromašnom vitaminima, nedovoljan san remeti rad nadbubrežne žlijezde, koja je između ostalog odgovorna za regulaciju razine vode i minerala u organizmu.

  • pušenje: osim što izrazito negativno djeluje na cjelokupan krvožilni sustav i opskrbu organizma kisikom, nikotin i ostali spojevi iz cigareta utječu na boju vaših krvnih žila, te ih čine vidljvijima ispod kože.

  • alergeni: alergije, posebice na gluten, čest su uzrok tamnih podočnjaka. Ukoliko ne znate da ste alergični na neku tvar, trajni izraženi podočnjaci mogli bi biti razlog za posjet liječniku. Sezonske alergije na pelud i druge slične alergije lako se mogu riješiti antihistaminicima, no alergije na hranu, kozmetičke sastojke ili kemikalije iz vašeg doma ili ureda morate riješiti u suradnji s dermatologom. Osobe s alergijama često imaju manjak vitamina B6, B12 ili folne kiseline, bitnih za metaboličke funkcije i stvaranje krvnih zrnaca, što se na kraju reflektira na vašem licu.

  • nasljedni faktori: tamni podočnjaci su često nasljedni – ukoliko većina žena u vašoj obitelji također ima problem s izraženim podočnjacima, većina metoda uklanjanja i umanjivanja podočnjaka imat će nažalost, samo kratkotrajan efekt.

Kako ih se rešiti

Ako uzrok vaših tamnih podočnjaka nisu posljednja dva navedena faktora, svoje podočnjake možete ublažiti ili smanjiti sljedećim metodama:

  • uravnotežite svoju prehranu, pijte dovoljno vode, spavajte barem sedam sati, redovito vježbajte i prestanite pušiti: iako ovo uz današnji tempo života izgleda neizvedivo, preporučamo da se promijenite svoje loše navike. Osim što ćete zasigurno izgledati ljepše, svježije i odmornije, produžit ćete svoj život za nekoliko godina.

  • njegujte svoju kožu dok spavate: dobra noćna krema hidratizirati će i ojačati tanku i osjetljivu kožu ispod očiju te će kapilare biti manje vidljive.

  • redovito si priuštite tretman hladnim oblozima za oči: lezite i na zatvorene oči desetak minuta stavite gel masku za lice, ohlađene kolutove svježeg krastavca, korištene vrećice zelenog čaja ili blazinice natopljene hladnom vodom. Čajne vrećice posebno su djelotvorne, jer će tanin iz čaja umanjiti pigmentaciju i natečenost. Pritom pripazite da oblozi ne budu prehladni, jer će sitne kapilarice popucati i dugotrajno ćete samo pogoršati situaciju.

  • zaštitite područje oko očiju od sunčevih zraka koristeći kremu, puder ili korektor sa SPF zaštitom, jer osjetljiva koža ispod očiju teže proizvodi kolagen potreban za čvrstinu i elastičnost.

  • koristite kremu za područje oko očiju, koja obiluje vitaminom K i retinolom (vitaminom A), navedenima visoko na popisu sastojaka. Vitamin K poboljšava protok krvi te sužava i ojačava kapilare, a retinol potiče sintezu i obnavljanje kolagena u osjetljivoj koži i time sprečava dehidraciju te nastanak bora. Dodatni sastojci poput ekstrakta likoricije, peptida soje i riže te koine kiseline (kojic acid) pomoći će u posvijetljivanju područja.

Ukoliko se pridržavate navedenih savjeta ali vas i dalje muče podočnjaci, izaberite korektor žućkastog ili breskvastog podtona koji će poboljšati stanje. Make up podloge (korektori, puderi) žutog i breskvastog podtona pomažu u prikrivanju ljubičastih, plavih i blago smeđih nijansi kolutova ispod očiju. Nakon nanošenja korektora, fiksirajte ga transparentnim puderom u prahu. Ne zaboravite: korektori ružičastih podtonova najbolje prikrivaju zelenkaste podočnjake, inače mogu djelovati suprotno od željenog tj. učiniti vaše podočnjake vidljivijima.