Laseri se koriste kao najdelotvornija metoda u sevremenoj estetskoj medicini za rešavanja problema sa dlakma, vaskularnim promenama, hiperpigmentacijama
Lasersko uklanjenje dlaka – epilacija
Epilacija laserom je trajni način uklanjanja neželjenih dlaka, gotovo sa svih površina tela. Laseri za epilaciju su aparati koji proizvode svetlost određenih boja i talasnih dužina. Razlikom u talasnoj dužini, razlikuje se tretirana ciljna struktura u koži.
Prilikom epilacije laserom ciljana struktura je pigment koga ima najviše u dlaci. Ostale strukture kože laserski zrak ne prepoznaje i kroz njih prolazi bez ikakvog oštećenja. Iz istog razloga može se tretirati samo dlaka koja ima pigmenta.
Tokom tretmana, same dlake sprovode laserski zrak do svog korena, gde se praktično dlaka rasprsne od topline i na taj način ošteti svoj koren. Iz tretmana u tretman ovo oštećenje dlake postaje sve veće a dlaka koja se pojavljuje nakon tretmana postaje sve tanja i svetlija. Sa oštećenjem korena dlake značajno se usporava i rast dlake.
Broj tretmana
Broj tretmana trajne epilacije laserom je individualan kod svakog pacijenta i zavisi od kvaliteta dlake i prebojenosti kože. Tri tretmana epilacije su poželjna a najčešće je taj broj od četiri do šest tretmana. Bilo kojim tretmanom gubi se prosečno četvrtina tretiranih dlaka. Ipak, naglašavamo da je uspešnost svake epilacije individualna.
Trajnost epilacije
Statistika o trajnoj epilaciji laserom pokazuje da je reč o godinama. Medjutim, ukoliko postoji hormonski poremećaj kod pacijenta epilacija je manje uspešna.
Priprema za tretman
Priprema za prvi tretman sastoji se iz ne čupanja dlake tokom tri do četiri nedelje pre dolaska na tretman. Za to vreme možete koristiti kreme za depilaciju, makazice ili brijač a za pregled dovoljno je da se vidi samo jedan milimetar dlake. Takođe, potrebno je da pacijenti na epilaciju dođu sa prirodnom bojom kože. Znači – bez sunčanja i solarijuma.
Dermatolog će Vas upoznati sa laserskim tretmanom i objasniti efekte tretmana kao i eventualne rizike. Nakon toga se upoznaje sa Vašom medicinskom istorijom i fotografiše područje na kome se vrši trajna epilacija i otvara Vaš medicinski karton.
Neprijatnost epilacije
Bol postoji kada zrak pogodi koren dlake. Ukoliko je pacijent preosetljiv, nanosi se anestetik u obliku kreme na kožu. Na taj način, epilacija postaje bezbolna. Takodje, naš CANDELA GentleLase spada u grupu najkomfornijih aparata za pacijenta obzirom na posebnu tehnologiju hladjenja kože kriogenom neposredno pre ispaljivanja laserskog zraka.
Neželjeni efekti laserske epilacije su crvenilo tretirane regije i eventualni otok tokom 15 minuta do 2 dana od tretmana. Ukoliko je koža sveže osunčana mogu se pojaviti i tamnije fleke, koje perzistiraju i do nekoliko meseci. Navedene promene su retke i potpuno prolazne. Oko dva procenta populacije ne reaguje na tretmane očekivano.
Laseri su veoma moćni aparati i ukoliko se neadekvatno primenjuju posledice mogu biti teške opekotine, hipopigmentacije i trajni ožiljci. Lekar mora imati sertifikat za rad i najmanje godinu dana iskustva da bi sam obavljao proceduru.
Moguća dešavanja nakon epilacije
Koža nakon tretmana epilacije bude blago crvena i ponekad blago otečena u narednih nekoliko sati, obično dva do tri a najviše 24 sata. Nakon tretmana potrebno je izbegavati nanošenje hemijskih supstanci direktno na kožu ( pomade, kremovi, dezodoransi, parfemi, kozmetičke maske ), prati kožu samo blagim sapunom i mehanički ne iritirati tretirano područje 24 sata nakon epilacije. Takođe, nakon tretmana, veoma je važno da ne izlagati se sunčevim zracima i ne odlaziti u solarijum.
Ponašanje izmedju tretmana
Između dva tretmana epilacije se ne savetuje čupanje dlake pincetom niti korišćenje voska. Dlake izrasle između dva tretmana možete slobodno uklanjati brijačem, kremama za depilaciju ili makazicama.
O tome će odlučiti lekar u zavisnosti od područja koje se tretira (najčešće 1 do 3 meseca). Veoma je važan prirodan ciklus rasta dlake kao i da tretman laserom bude sproveden samo u aktivnoj fazi rasta dlake.
Koliko je laserska epilacija bezbedna?
Laserska epilacija je potpuno je bezbedna, ukoliko se tretman izvodi sa laserom koji je specijalizovan samo za epilaciju. Fiksna talasna dužina laserskog zraka omogućava bezbednost svih okolnih struktura kože kao i zadržavanje zraka samo u pigmentu dlake. Takođe, ovaj laser ima jedinstven sistem za hlađenje kriogenom (dynamic cooling device, DCD) koji, pre svakog emitovanja laserskog snopa, ohladi površne slojeve kože sprečavajući tako njihovo moguće oštećenje.
O laserima…
U našoj ordinaciji se tretmani obavljaju sa dva lasera:
– Asclepion MeDioStar NeXT(diodni 800 do 950 nm).
– LightSheer (diodni laser 800nm).
Obzirom na različit princip rada diodnog i aleksandritnog lasera, kombinacijom ova dva aparata postižemo efekat kompletne epilacije bez obzira na boju kože i dubinu na kojoj se dlaka nalazi.
Lasersko uklanjanje vaskularnih promena na koži
Promene krvnih sudova kože su male kapilarne ili venske mreže na nosu, obrazima, bradi i malformacije krvnih sudova donjih ekstremiteta i drugih delova tela, uz vrlo jasno razlikovanje subdermalnih i intradermalnih vena, crvenih i plavičastih kapilarnih mreža.
To su obično nasledne predispozicije, oboljenja kardiovaskularnog sistema, traumatske ili slične posledice operacija. Osim prethodno navedenog, varikozna oboljenja koja prate trudnoću i porođaj predstavljaju glavne faktore za nastajanje promena krvnih sudova kože stopala.
Načini uklanjanje krvnih sudova
Tradicionalne metode su ograničene na postupak elektrokoagulacije, skleroterapiju i hirurško uklanjanje vena i krvnih sudova. Sve ove metode imaju serijski suštinske nedostatke kao što su nastajanje hiperpigmentacija, hipopigmentacija (nestanak pigmenta kože), alergijske reakcije na ubrizgane lekove prilikom skleroterapije.
Najefikasniju metodu za tretiranje krvnih sudova omogućavaju takozvani Nd:YAG laseri. Emisija ovog tipa lasera omogućava da se efikasno tretiraju prošireni kapilari, zvezdasti hemangiomi i male dermalne venske mreže i to bez oštećivanja drugih struktura.
Terapeutski uticaj lasera zasnovan je na jedinstvenoj osobini laserske svetlosti da interreaguje sa tretiranim tkivom. Laserskim uklanjanjem neestetskih krvnih sudova, upotrebom jedinstvene tehnologije 1064nm Nd:YAG lasera, emituju se svetlosni impulsi, čiju energiju upija hemoglobin u krvi. Energija se transformiše u toplotu koja dovodi do koagulacije krvi i specifičnog „zavarivanja“ zidova neželjenih krvnih sudova. Ovo rezultira uklanjanjem krvnih sudova, a krvotok se preusmerava na vene koje se nalaze duboko ispod površine kože.
Krvni sudovi koji mogu biti tretirani Nd:YAG laserom
To su golim okom vidljivi, odvojeni ili mrežasti kapilari tela i lica, paukolike vene prečnika do 1,5 mm, vene na nogama prečnika 1-3 mm, urođeni ili stečeni hemangiomi itd
Osećaj tokom tretmana
Najčešće pacijenti karakterišu ovaj osećaj kao blagi ubod iglom. Poseban sistem za hlađenje smanjuje neprijatan osećaj i sprečava zagrevanje zdrave kože.
Trajanje tretmana
Trajanje tretmana zavisi od broja i gustine tretiranih krvnih sudova. Na primer, u slučaju zvezdastog hemangioma tretman traje nekoliko sekundi. Ovo nije slučaj kada je u pitanju tretman većeg broja kapilara na donjim ekstremitetima, za šta je potrebno više vremena.
Broj tretmana
Broj tretmana zavisi od tipa, boje, konfiguracije i broja krvnih sudova. Često je do dva tretmana dovoljno da se postigne rezultat, pri čemu se drugi tretman obavlja najkasnije 3 do 4 nedelje nakon prvog tretmana. U slučajevima gde više krvnih sudova formira kapilarnu mrežu moguće je da će biti potrebna više od 2 tretmana. Međutim, vidljivo smanjenje kapilara primetno je posle svakog pojedinačnog tretmana.
Rezultati tretmana
Svaka osoba poseduje individualne karakteristike. Kod tretiranja uobičajenih slučajeva pojedinačnog krvnog suda (na primer na nozdrvi) ili onih koji su zvezdastog oblika, krvni sudovi nestaju u periodu od 2-3 nedelje. Kod većeg broja krvnih sudova rezultat dolazi postepeno sa svakim sledećim tretmanom.
Moguće posledice
Odmah nakon procedure, na tretiranoj zoni se dan ili dva primećuje blago crvenilo sa neznatnim otokom. Sam krvni sud potamni nakon tretmana, i za 2,3 do 4 nedelje se resorbuje iz organizma i nestaje. Nakon tretmana obavezno se mora koristiti krema sa zaštitnim faktorom, naročito tokom toplijeg dela godine, kako bi se izbegla hiperpigmentacija. Korektivna šminka može se nanositi na tretiranu zonu.
Mogućnost ponovnog javljanja
Tretirani krvni sudovi se ne pojavljuju ponovo, ali ukoliko postoji predispozicija, moguće je da će se pojaviti novi krvni sud oko tretirane zone. Ovi krvni sudovi takođe mogu biti tretirani.
Lasersko uklanjanje fleka i pega podrazumeva trajno uklanjanje svih fleka i pega koje su nastale na bilo koji način. Sve jedno da li ih je izavalo sunce, da li ih imamo od rodjenja ili su stecene promenama na koži moguće ih je ukloniti laserom. Sunčane fleke su najčešce i one predstavljaju pojačanu pigmentaciju lokalizovanu u vidu flekica na telu koje nastaju nakon izlaganja suncu. Retko se javljaju kod dece, čečće u starijoj životnoj dobi. Sunčane pege nisu opasne i više su estetski problem i njima su najpodložnije osobe sa svetlijim tenom. Nekada se desi da u toku zime nestanu same od sebe, ali ukoliko to nije sluaj, laser je najsigurnije i najefektivnije rešenje ovog problema. Zarad trajnog i uspešnog uklanjanja fleka i pega potrebno je ponavljanje 3 do 6 tretmana sa razmacima od po 15 dana između termina. S obzirom da neće svaki tip kože reagovati podjednako na tretmane za uklanjanje fleka oni moraju biti individualno prilagođeni svakom pacijentu. Važno je izbegavati sunčanje i solarijum tokom tretmana i koristiti zaštitni faktor za lice i telo. Poželjno je izbegavati agresivna sredstva za čišćenje i kiseline koje mogu trajno oštetiti kožu. Tretmani se rade laserom tako sto se sonda prisloni na deo koji se tretira i snop lasera prodire u kožu stimulišući regeneraciju oštećenog tkiva i uklanjanje viska pigmenta iz kože. Neophodno je koristiti zaštitne naočare koje se dobijaju u salonu zarad zaštite očiju. U tankom sloju se nanosi gel koji potpomaže prodoru laserskog snopa i pospešuje efekat. Proces regeneracije i izbeljivanja traje par dana tako da nije moguće videti odmah nakon tretmana razliku u boji. Do sledećeg tretmna pigment isčezava i koža se vraća i prvobitno stanje. Pigment se ne gubi potpuno vec se eliminise visak i stapa se sa ostatkom koze.
Lasersko uklanjanje fleka i pega je brzo, bezbolno i bezbedno rešenje ovog problema. Kompletan tretman traje ne duže od 5-30 minuta. Pacijentu je tretman izuzetno ugodan jer nema bola, oštećenja okolnog tkiva i drugih nuspojava koje se mogu stvoriti drugim načinima uklanjanja. Nema agresivnih sredstava koje mogu uticati na zdravlje pacijenta, ne može izazvati alergije, gučenje ni bilo koji drug vid neprijatnosti i ugroženosti. Zbog svih ovih razloga lasersko uklanjanje fleka i pega lekari najčešće preporučuju svojim pacijentima. Osim u teoriji i u praksi, ova vrsta tretmana pokazala se kao najučinkovitija i najbezbednija u svetu na globalnom nivou.
Najčešće fleke i pege prate, osim očiglednih, estetskih i drugi problemi kao očigledno opuštanje i prevremeno starenje kože. S obzirom da laser razbija višak pigmenta on regeneriše ćelije kože i stimuliše kolagen. Stimulišući kolagen tretirana regija će biti zategnutija i vratiće joj se stari sjaj. Tretman dovodi do poboljšanja mirko cirkulacije, buđenje kolagena i elastina u koži. Umorno sivilo sa lica, vratu, ruku, biće trajno izbrisano i zameniće ga regenerisana mlada koža.
Idealni klijenti za ovaj tretman su ljudi sa svetlom puti i što tamnijim flekama. Ne preporučuje se korišćenje ovih tretmana trudnicama, epileptičarima, pacijentima sa maligdnim oboljenjima, pacijentima koji imaju šećernu bolest ili srčane smetnje.
Uklanjanje sunčevih pega i fleka
Posle leta i svakodnevnog izlaganja suncu mnogima su ostale ne baš lepe fleke na koži.
Ako su oni braon boje, raspoređeni u sitnim tačkicama po rukama i ramenima, ili u tamnim većim površinama na licu i dekolteu, to su sunčane fleke. Slične su staračkim pegicana, i pošto su tamnije od kože, teško ih je prekriti puderom ili korektorom.
“Sunčane fleke su pojačana pigmentacija na telu koje nastaju nakon izlaganja suncu”. Obično se javljaju kod odraslih osoba koje vole sunčanje, pa se kod njih godinama taloži pigment koji se aktivira nakon letovanja.
Najpodložniji flekama su ljudi sa svetlijim tenom, koji imaju malo pigmenta i i inače brzo izgore na suncu. Sunčane pege se ponekad teško razlikuju od mladeža, pa ukoliko su se pojavile slične promene na koži, obavezno je obratiti se lekaru, koji će uraditi dermoskopiju i utvrditi kakva je promena u pitanju.
Sunčane pege nisu opasne i više su estetski problem. U velikom broju slučajeva one nestaju, blede, u jesen i zimu. Ali, ukoliko se to ne desi, mogu se ukloniti laserom.